Skocz do zawartości

Termowentylacja


Rekomendowane odpowiedzi

W przyczepie mam coś takiego- instrukcję też mam ale po GB i chociaż dłuuugo i kilkakrotnie wpatrywałam sie to i tak nipanimaju.

Wiem, ze jak dołącze butle to będzie ogrzewanie-hipotetycznie. Ale bez butli też działa- wieje i huczy aż miło powietrzem w tem otoczenia.

Czy istnieje jakaś sytuacja w której należy korzystać z tego nawiewu?

A bo np osusza wnetrze-ścianki albo cuś...

Macie pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet przy odpalonym piecu nie trzeba włączać. Chodzi tylko o to iż nadmuch ułatwie rozprowadzenie ciepła po przyczepie. Zresztą pogrzeb w necie na stronie producenta (jeśli to Truma to na pewno) są instrukcje po naszemu :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadmuch powietrza skutecznie też zmniejsza temp. wewnątrz ponieważ czerpie powietrze spod przyczepy gdzie jest najchłodniej. :niewiem:

 

No chyba nie do końca, przynajmniej truma. Do spalania tak, ale wentylacja wymuszona ciagnie przez te kratki z przodu pieca. Jak go załacze i grzeje i nie mam załączonej wentylacji to tamtedy idzie całe ciepło, a jak załacze wentylacje, to kratki są ciepłe a nie wrzące a ciepło leci z rur rozprowadzajacych. Zreszta zimą cigniecie pwoetrza z zewnatrz skutecznie by chłodziło przyczepe i ogrzewanie było by koszmarnie drogie :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dobrze się przypatrz konstrukcji albo poczytaj instrukcję :niewiem: Piecyk jest ciepły jak chodzi nadmuch bo on rozprowadza ciepło na przyczepę i w ten sposób obudowa się tak nie nagrzewa. Ale powietrze które ogrzewa piecyk nadmuch czerpie spod przyczepy. A co do powietrza z zewnątrz to jakie masz rozwiązanie w samochodzie???Czyż nie takie właśnie że powietrze które ogrzewa nagrzewnica pochodzi z zewnątrz :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja na liczbach dam przykład przydatności owej wentylacji: w mojej niedużej budce przy temp na słońcu 30 stopni przy otwartym szyberku i reszcie pozamykanej (okna i drzwi) nadmuch schładza do ok 27 stopni wewnątrz. Po włączeniu dodatkowego wiatraka można w upale spać do woli :niewiem: Może nie tyle to schładza, ale miesza powietrze w przyczepie i nad ranem gdy zaczyna prażyć pod nos dopływa świeższe powietrze i daje się drzemać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc dobrze się przypatrz konstrukcji albo poczytaj instrukcję :lol: Piecyk jest ciepły jak chodzi nadmuch bo on rozprowadza ciepło na przyczepę i w ten sposób obudowa się tak nie nagrzewa. Ale powietrze które ogrzewa piecyk nadmuch czerpie spod przyczepy. A co do powietrza z zewnątrz to jakie masz rozwiązanie w samochodzie???Czyż nie takie właśnie że powietrze które ogrzewa nagrzewnica pochodzi z zewnątrz :>

 

No nie wiem jak w Twoim,, ale w moim moge sobie wybrac GUZIKIEM skąd mi leci powietrze :-)

W mojej przyczepie jest tak jak powiedziałem, niestety nie mam tego bajeru jakim jest to urządzenie do mieszania powietrz, ale jak widać na załączonym obrazku obaj mamy racje - pozdrawiam Cie serdecznie :niewiem::hehe:

post-23797-imported-e8d86046-4aae-49a4-a90a-ee6d50379329_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A może to jest tak że mamy wybór.Wentylator ma możliwość otrzymania powietrza z dwóch kierunków albo z zewnątrz/otwór w podłodze/ albo z wewnątrz przyczepy /poprzez kratki w pokrywie pieca/.Przy prawidłowo zestawionym układem nie ma możliwości aby powietrze do wentylatora dochodziło z zewnątrz i wewnątrz przyczepy,albo albo.Przy wykorzystaniu jako"klima" piec jest odcięty/co widać na załączonym powyżej obrazku/ sam piec nie jest włączony a zimniejsze powietrze z dołu podłogi jest rozprowadzane rurami cieplnymi po całej przyczepie dając namiastkę klimy.Jeżeli jest zimno i mamy włączone ogrzewanie przełącznik powinien być w pozycji zamykającej dopływ powietrza z zewnątrz.Nastąpi automatycznie otwarcie przepływu powietrza przez żeberka pieca i mamy do czynienia z ponownym wyborem,-włączamy wentylator albo nie.Włączony wentylator powoduje w miarę równomierne rozprowadzenie/poprzez rury wykorzystywane poprzednio do chłodzenia/ ciepła po całym pomieszczeniu ale możemy nie włączać go i ciepło na zasadzie konwekcyjnej będzie się przemieszczało od pieca w głąb pomieszczenia.Najgorsze co może być to pozostawienie przełącznika w pozycji poboru powietrza z zewnątrzi na dodatek włączenie wentylatora i jednocześnie włączenie pieca.Ciepło od pieca będzie się "rozchodziło" konwekcyjnie a jednocześnie będziemy chłodzili pomieszczenie powietrzem z zewnątrz.Fajna kombinacja no nie.Miłego wieczoru Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Trumavent (bez Airmixa) pobiera powietrze z wnętrza przyczepy. Dopiero dokupienie i zainstalowanie Airmixa pozwala nam na pobieranie powietrza spod przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowo zestawionym układem nie ma możliwości aby powietrze do wentylatora dochodziło z zewnątrz i wewnątrz przyczepy,albo albo.

Witam. Mam dokładnie taki układ wentylacji jak na rysunku wyżej. Ta przepustnica sterowana ręcznie suwakiem to jest typowy mieszacz powietrza. Możliwe są też ustawienia pośrednie tzn. część powietrza będzie dochodziła z zewnątrz a część przez piecyk. Wszystko po to, aby się nie udusić w chłodnie dni z odpalonym piecem (zwłaszcza gdy jest więcej osó:hop1: jednocześnie żeby mieć rozprowadzone ciepełko po całej przyczepie.

Pozdrawiam Jarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam,

chcialbym odświeżyć ten temat i mam 2 pytanka:

 

1. Orientujecie się może, czy istnieje możliwośc rozbudowy starej trumy z Knausa Sudwinda (chyba truma 3002) o ww. mieszacz?

Na allegro nie moge znalezc tegoż urzadzenia. Co musialbym wymienic? Widze, ze wentylator jest tez inny ( u mnie wirnik poziomy, na powyzszym zdjeciu pionowy)

 

2. Czy probowal ktos przerobic nadmuch powietrza na 12V? Zastanawiam sie czy byloby to możliwe łącząc ośkę wirnika silnika 230V z innym silniczkiem 12v (np od nadmuchu samochodowego)? Takie rozwiązanie mogłoby uskutecznić ogrzewanie/chłodzenie przyczepy wmiejscach bez prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.