Skocz do zawartości

Kto wybiera się do Chorwacji w lipcu?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wakacje tuż tuż :-]

Czy ktoś z Was wybiera się na urlop do Chorwacji w lipcu? My jedziemy z 11 letnią córką na Riwierę Makarską (okolice Zivogosce) - będziemy tam ok. 2 tygodni, a kolejny tydzień w okolicach Szybienika.

Chętnie spotkalibyśmy się nad Adriatykiem z karawaningowcami z ojczyzny ... :niewiem:

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ja również z Rodzinką i kolegą, zamierzamy tegoroczny urlop spędzić na Chorwacji. Zestawy to autka osobowe + przyczepki. Na Chorwację dotrzemy ok 18 lipca w okolice Zadaru. Później zobaczymy, być może dotrzemy aż do Dubrownika, ale to ustalimy w trakcie wyprawy. Już się nie mogę doczekać, tym bardziej, że to dopiero 2 wyjazd z przyczepą. Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;

 

Ja kombinuje 28 czerwca wyjazd na 2 tyg do Istri.

 

Nie rezerwuje kempingu poniewaz gdzie nam sie spodoba to zostaniemy. Nie lubimy siedziec w jednym miejscu :]

 

Mam nadzieje ze dostane urlop :]:?:-]:?:?

 

Szef mi sie krzywi kto mnie zastapi w ciagu tych 2 tyg jak cos padnie. Aby nie padlo :?

 

Ja chce :niewiem: ...

 

Bueheh :? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agajgdynia, ile czsu liczysz na podróż z przyczepą?. Chodzi mi po głowie taki wyjazd ale przeraża mnie jazda z przyczepa taki kawał. Do Łeby jeżdzę ok. 5 h a gdzi tu do Chorwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja

 

czy ktos wie ile czasu trzeba na wyrobienie paszportu??

 

Dopiero skapnelem sie, ze Chorwacja kandyduje do unii ale nie jest. Wiec potrzebny paszport :]

 

 

Che paszport :niewiem: i to juz :?:]

 

 

:-]

 

Musze czekac :?

 

pzdr

 

 

 

Edit:

 

 

Juz znalazlem info. Drogie te paszporty :?

 

 

Info o paszportach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heja

 

czy ktos wie ile czasu trzeba na wyrobienie paszportu??

 

Dopiero skapnelem sie, ze Chorwacja kandyduje do unii ale nie jest. Wiec potrzebny paszport :]

 

 

Che paszport :niewiem: i to juz :?:]

 

 

:-]

 

Musze czekac :?

 

pzdr

 

 

 

Edit:

 

 

Juz znalazlem info. Drogie te paszporty :?

 

 

Info o paszportach.

Mogę Cię pocieszyć, że do Chorwcji mimo, że nie jest w Unii można wjechać też na dowód osobisty. Mówię to z czystym sumieniem bo sam w zeszłym roku przerabiałem.

:?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w wiadomościach podawali iż od 1 czerwca do Chorwacji nie wolno wwozić żadnych produktów żywnościowych .Nawet zup w torebkach ,przypraw ,dosłownie wszystkiego. A za utylizację zostawionej na granicy żywności trzeba będzie zapłacić . Dozwolone będzie tylko wwożenie mleka w proszku dla dzieci . Tyle usłyszałem ,lepiej niech kto się wybiera do Chorwacji posprawdza na ile prawdę mówili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dareks20,

Ostatnio jechaliśmy do Plitwickich Jezior, pierwszy przystanek w Cro.

Wyjechaliśmy o 15.00 z Gdyni i ok 1.00 byliśmy w Cieszynie, do 6.00 spanie na stacji i o 18.00 byliśmy w Plitwickich Jeziorach.

Jechaliśmy w środku tygodnia więc bez korków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Chorwacji paszport nie jest potrzebny !!!

 

 

no troche poczytalem i hmmm moze jednak ten paszport zrobie.

 

 

Jesli bedziemy mieli wypadek lub inne nieszczescie ambasada nie obsluzy nas nawet jak jestesmy polakami :niewiem: Poniewaz Polska nie uznaje tego rozporzadzenia. Tylko Chorwacja.

 

Moze warto poczytac?

 

Cło, wizy, paszport

Obywatele polscy mogą wjeżdżać do Chorwacji i przebywać w niej bez wiz do 90 dni. Uprawnienie to nie dotyczy osób, które zamierzają podjąć pracę lub naukę w chorwackich szkołach i na uczelniach bądź planują pobyt stały. Powinny się one ubiegać o specjalne zezwolenie władz chorwackich, będące podstawą do wydania wiz w przedstawicielstwie dyplomatycznym Chorwacji. Przy wjeździe nie ma szczególnych wymogów dotyczących okresu ważności paszportu, jednakże nie może być on krótszy niż dozwolony okres pobytu. Od 1 sierpnia 2004 r. w Chorwacji obowiązują nowe przepisy w sprawie systemu wizowego, które m.in. zezwalają obywatelom UE na przekraczanie granicy chorwackiej także na podstawie dowodów osobistych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przestrzega, że jest to uregulowanie wewnętrzne Republiki Chorwacji i przy przekraczaniu granicy chorwackiej na podstawie dowodu osobistego dochodzi do łamania postanowień prawa polskiego. Turyści legitymujący się tylko dowodem osobistym w Chorwacji mogą spotkać się i z innymi problemami, np. nie mają możliwości powrotu do Polski drogą lotniczą, nie mogą korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług banków czy Western Union. Dlatego też obywatele polscy przy przekraczaniu granicy chorwackiej nadal powinni posługiwać się paszportem. Jeżeli przeciwko cudzoziemcowi jest prowadzone postępowanie karne lub związane z wykroczeniem, właściwe organy mogą tymczasowo zatrzymać jego paszport, wydając pisemne zaświadczenie. Od 1 grudnia 2005 r. w Chorwacji weszły w życie przepisy, które zobowiązują cudzoziemców wjeżdżających na jej terytorium do posiadania środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu, przejazdu i wyjazdu w wysokości równowartości minimum 100 EUR na dzień pobytu, a w przypadku osób mających potwierdzone zaproszenie od chorwackiej osoby fizycznej lub prawnej bądź posiadających voucher turystyczny – 50 EUR na dzień. Dokumentami, które mogą potwierdzić posiadanie przez cudzoziemca wspomnianych środków, są: karty kredytowe i bankowe, zaświadczenia o posiadaniu środków płatniczych w banku, czeki podróżne i ewentualnie inne dokumenty potwierdzające posiadanie środków finansowych.

 

Cudzoziemcy mogą wwozić do Chorwacji bez opłat celnych przedmioty niezbędne na czas podróży bądź wypoczynku turystycznego, a także inne rzeczy nie mające przeznaczenia handlowego. Zwolnione z cła są: rzeczy użytku osobistego, 200 szt. papierosów, 1 l napojów wysokoprocentowych lub 2 l napojów o zawartości alkoholu do 22 proc., 1 kg kawy lub herbaty na osobę. W związku z ptasią grypą na granicy mogą obowiązywać zaostrzone przepisy sanitarne (m.in. zakaz przywozu i wywozu produktów z drobiu). Sprzęt techniczny oraz do użytku zawodowego (kamera, odbiornik TV i radiowy, magnetofon) powinien być zgłoszony przy wjeździe. Łodzie i jachty na własny użytek można wwozić za okazaniem dowodu własności. Obcą walutę można wwozić i wywozić w dowolnej ilości, walutę chorwacką do 2000 HRK. Przy przekraczaniu granicy obowiązkowo należy zgłosić wartościowy sprzęt zawodowy i techniczny. Dla zwierząt konieczne jest zaświadczenie weterynaryjne. Cudzoziemcom zwracany jest podatek VAT za towary zakupione w Chorwacji o wartości powyżej 500 HRK za okazaniem formularza „Czek podatkowy” (Poreški ─Źek) przy wyjeździe z kraju. Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonych dewiz.

Cytat ze strony: http://www.odyssei.com/pl/travel/chorwacja.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś w wiadomościach podawali iż od 1 czerwca do Chorwacji nie wolno wwozić żadnych produktów żywnościowych .

Niezła burza już się rozpętała na forum cro.pl:

http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19273

 

Wklejam zamieszczony tam cytat ze strony naszego MSZ:

 

2008.05.28

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że 1 czerwca 2008 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Rozwoju Wiejskiego Republiki Chorwacji o warunkach wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego w ramach bagażu osobistego podróżnych (Narodne novine 35/2008). Rozporządzenie realizuje zalecenia Komisji Europejskiej Nr 745/2004 z 16 kwietnia 2004 r., w których określone zostały warunki wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do osobistej konsumpcji. Celem nowej regulacji jest zapobieganie szerzeniu się chorób zakaźnych u zwierząt w Chorwacji.

 

Towary pochodzenia zwierzęcego podane w załączniku Nr V do rozporządzenia podlegają kontroli weterynaryjnej (fitosanitarnej) w miejscu ich wwozu do Chorwacji. W celu legalnego wwozu do Chorwacji w/w produktów wwożący winien posiadać przewidziane prawem dokumenty weterynaryjne (fitosanitarne). Rozporządzenie ma zastosowanie także do przesyłek w/w produktów dla osób fizycznych.

 

Do towarów podlegających kontroli granicznej zaliczone są m.in.:

 

* produkty mięsne, praktycznie w każdej postaci i podroby

* wszystkie produkty mleczne

* tłuszcz wieprzowy (smalec) i tłuszcz drobiowy

* oleje pochodzenia zwierzęcego

* wędliny

* makarony w każdej postaci

* warzywa przetworzone lub zakonserwowane inaczej niż za pomocą octu lub kwasu octowego

* sosy, przyprawy, mąka i grysik

* zupy i buliony zawierające mięso lub mleko

* produkty używane do karmienia zwierząt

* lody i inne wyroby mrożone, zawierające mleko i kakao

 

Jedynymi produktami zwolnionymi z kontroli są mleko w proszku i pokarm dla niemowląt - pod warunkiem, że wymienione produkty nie wymagają przechowywania w lodówce przed spożyciem, a opakowania są nieuszkodzone i posiadają znak zastrzeżony producenta.

 

Osobom, które nie dopełnią podanych warunków, wyżej wymienione produkty zostaną odebrane i zutylizowane na ich koszt, a dane osobowe podróżnych naruszających wspomniane przepisy będą przekazane do odpowiednich urzędów Unii Europejskiej.

 

Niniejszy komunikat ma charakter informacyjny i nie może stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń.

 

Piotr Paszkowski

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Planowałem Chorwację na drugą połowę lipca, może jednak Włochy? :slina:

I to przez Austrię, bo Słoweńcy znowu wydziwiają z nowymi winietkami na autostrady i drogi ekspresowe: od 1 lipca najkrótsza (półroczna) ma kosztować 35 euro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Chorwację za bardziej poważny kraj.

A tu wynika,że zaczynają cudakować.

Idą chyba w stronę Ukrainy......metody z lat "starej komuny".

Czyli nawet bułki suchej nie będzie można wieźć?

Dzisiaj mam podjąć decyzję i wyjeździe do Chorwacji na wakacja i czuję w tym momencie niesmak........ :slina:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zakazu: czas pokaże, czy będzie naprawdę tak dokładnie egzekwowany. Według niektórych źródeł przepis ten jest związany z dostosowaniem chorwackiego prawa do unijnego, w którym taki zakaz obowiązuje już od dawna. Być może jest też skierowany w stronę samych Chorwatów, którzy robią zakupy w tańszej podobno (nie sprawdzałem) Słowenii. Nie pozostaje nic, tylko czekać na pierwsze relacje na forum cro.pl - są już trzy wątki na ten temat:

http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19273

http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19275

http://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19276

 

Warto też przypomnieć, że przy wyjeździe z Chorwacji straż graniczna może zażądać kwitów meldunkowych potwierdzających uiszczenie opłaty klimatycznej (obowiązek meldunkowy - biwakowanie "na dziko" jest zakazane). Jak dotąd nie słyszałem, żeby ktokolwiek musiał je pokazywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.