Skocz do zawartości

Chorwacja, a dokładnie dojazd do niej?


Rekomendowane odpowiedzi

Na temat Chorwacji na forum było powiedziane już wiele. Niestety mało informacji jest na temat samego dojazdu do cro. Swoją sprawdzoną drogę opisała noemi_s :bzik:.

 

Zastanawiamy się z Magdą nad wyjazdem do Chorwacji w drugiej połowie września (jak tylko sprawy indeksowe pozałatwiamy), dokładnie mają być to okolice Istrii i Pagu, jednak chyba bardziej Istria (większe szanse na lepszą pogodę).

Dość mocno jednak nurtuje mnie pytanie jak jechać, ponieważ mam kilka ograniczeń:

1. Dość mocno zależy mi na drodze bez stromych podjazdów (słaby motor w aucie)

2. Jazdy przez Austrię nie wykluczam, wręcz tanie winiety i bezpieczne stacje benzynowe (z tego co napisała noemi) zachęcają żeby przez nią jechać. Tym co mnie jednak trochę powstrzymuje jest praktycznie brak LPG, a mój zasięg z przyczepą na tym paliwie sięga 280 km :slina:.

3. Autostrady w Słowenii odpadają, bo z tego co wyczytałem winietka na pół roku 35 euro (nie wiem czy to cena dla samej osobówki czy dla zestawu osobówka plus przyczepa).

 

Z tego co wstępnie wyczytaliśmy wspólnie z Magdą na necie to najbardziej odpowiadała by nam droga:

Polska

Warszawa - Bielsko-Biała - Cieszyn

 

Przejazd Czeską 11 do Słowacji

 

Słowacja (od razu zapytam jaka cena za winietkę samego auta, zestawu auto+przyczepa?)

Wjeżdżając 11 do Słowacji dojeżdżamy do Zilina, gdzie skręcamy w prawo kierując się do miejscowości Belusa (wjazd na autostradę). Autostradą D61 do Bratysławy. W Bratysławie są dwie opcje:

- jedziemy autostradą do granicy słowacko-węgierskiej i tu ryzykujemy i odcinek 1,7 km do miejscowości Rajka, gdzie zjeżdżamy z autostrady

- szukamy w Bratysławie zjazdu na drogę numer 2 i tą droga dojeżdżamy do przejścia słowacko węgierskiego i do miejscowości Rajka

 

Węgry

Z Rajki kierujemy się cały czas jedną droga do miejscowości Mosonmagyarovar. Tu kierujemy się na drogę 86 i nią przez miejscowości: Csorna; Szombathely; Zalabaksa dojeżdzamy do Słowenii.

 

W Słowenii można jechać na 5 km kawałek autostrady, albo go ominąć jadąc przez miejscowość Lendava. Czy za te 5km Słoweńcy pobierają opłatę?

 

Lądujemy w Chorwacji w miejscowości Mursko Sredisce.

 

Jechał ktoś z Was taką trasą. Co polecicie?

Wyszło by mi, że winietę muszę kupować tylko na Słowację. Na Węgrzech z winiety bym rezygnował, ponieważ autostrady nie bardzo są mi po drodze (większość z nich prowadzi do Budapesztu).

 

Jak ze stromymi pojazdami na tej trasie może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Moim zdaniem nie ryzykowałbym jazdy po autostradach nawet te 5 km. bez winiety bo konsekwencje są duże i nie opłaca się ryzykować,a co do LPG na autostradzie austryiackiej w kierunku Klagenfurtu bo tam gdzieś jest zjazd na Chorwację to LPG jest na stacji benzynowej przed Grazem,a około 180km. za Wiedniem tam tankowałem wielokrotnie.Wejdż na ABC Podróznika inaczej Podróze.Onet.pl może tam coś znajdziesz bo tam jest o autostradach (opłaty i paliwa). :slina:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taką drogą jechałem do Chorwacji w tym roku. Jest ok. Jadąc przez Węgry omijasz częściowo góry i w zasadzie będziesz miał tylko jeden ostrzejszy podjazd już przy samej Słowenii. Nie miną Cię jednak góry w samej Chorwacji. Jadąc na Istrię przez Chorwację będziesz miał sporo podjazdów i zjazdów, ale jak będziesz korzystał z autostrad to nie ma się czego obawiać. Autostrady są z natury dość płaskie i proste więc dasz radę.

My zawsze śpimy na parkingach autostradowych na Słowacji. Nie, żebyśmy je jakoś specjalnie preferowali, ale jakoś tak się na trasie układa. W tym roku spaliśmy na pierwszym parkingu za wjazdem na autostradę. Na Słowacji uważaj - odwrotne oznaczenia autostrad niż u nas. U nas oznaczenia autostradowe niebieskie, a pozostałe zielone. U nich dokładnie na odwrót. Piszę to z doświadczenia, bo przez pomyłkę musiałem zawracać cały zestaw, co do przyjemności nie należało.

Odcinek autostrady węgierskiej od Rajki do Mosonmagyarovar jest bezpłatny, więc nie ryzykujesz. Sama droga nr 86 nie jest najgorsza. Jednakże w miejscowościach, których jest nadzwyczaj dużo do Szombathely, masz ograniczenia prędkości do 30 km/h. Dużo jest też policji z suszarkami. Tak więc droga nie należy do szybkich.

W Słowenii w czerwcu autostrady obok Lendavy były jeszcze w budowie i jazda była kluczeniem wśród płotków i znaków. Na szczęście to bardzo krótki odcinek.

W Cro już ok. Wjeżdżasz na autostradę i mijając Zagrzeb mkniesz wprost na wybrzeże.

Jakbyś chciał o coś jeszcze zapytać, wal śmiało. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ryzykowałbym jazdy po autostradach nawet te 5 km.

Jedyne ryzyko, chociaż może to w cale nie jest ryzyko (nie wiem czy na ten odcinek trzeba mieć winietkę) jest jazda odcinkiem od granicy Słowacko-Węgierskiej do Rajki - 1,7 km.

Wyczytałem gdzieś na Internecie iż są odcinki na które nie trzeba mieć winietki na Węgrzech (np. obwodnica Budapesztu). Może być tak że ten odcinek tez nie wymaga :slina:, dlatego się pytam.

Odcinek 5km w Słowenii też może nie wymagać winietki :bzik:. Dlatego pytam się tych co jechali.

co do LPG na autostradzie austryiackiej

To może powiedz jeszcze jaka cena była, bo z tego co na sieci czytałem, to mała różnica była u nich między LPG a noPb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LPG 0.73 E to trochę drożej niż u nas bo okolo 2.4 zł.,Jeżeli chcesz to poszukam ceny paliw i gazu na tej trasie.Znalazłem,a 95 kosztuje 1.28 w AUSTRII

CHorwacja

LPG 3.35 HRK

95 8.80 HRK

CZechy

LPG 14.80 CSK

95 32.50 CSK

SŁOWACJA

LPG 20.34 SKK

95 41.22 SKK

WEGRY

LPG 183 HUF

95 300 HUF

POZDRAWIAM :slina:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LPG 0.73 E to trochę drożej niż u nas bo okolo 2.4 zł.

Nie jest źle :bzik:. Gdzieś czytałem że LPG kosztuje niewiele mniej niż pb95, ale widzę że jednak jest różnica.

 

Ceny w innych krajach znam, ale dzięki :slina:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie taką drogą jechałem do Chorwacji w tym roku. Jest ok.

O z nieba mi spadłeś :slina:

 

W Słowenii w czerwcu autostrady obok Lendavy były jeszcze w budowie i jazda była kluczeniem wśród płotków i znaków. Na szczęście to bardzo krótki odcinek.

Rozumiem, że żadna winietka nie była potrzebna?

 

W Cro już ok. Wjeżdżasz na autostradę i mijając Zagrzeb mkniesz wprost na wybrzeże.

Powiedz mi czy osobówka z przyczepą kempingową jest w II czy III grupie płatności na autostradach? Bo w jednym miejscu czytałem, że w II a z tego co jest napisane tu: http://abc.onet.pl/2029,1064815,kontent.html wynika że w III.

 

Jaki wyszedł Wam czas podróży nie wliczając spania? Czy na Węgierskiej 86 jest sporo stacji benzynowych?

 

PS. Dobrze rozumiem, że winietkę kupowałeś tylko na Słowację? No i bramki na autostradach w cro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O z nieba mi spadłeś :bzik:

 

Nie Ty pierwszy mówisz mi, że jestem aniołem. :slina:

 

Rozumiem, że żadna winietka nie była potrzebna?

 

Wtedy nie było jeszcze winietek w Słowenii, ale jak pytałem przezornie na granicy mówili, że nie trzeba.

 

Powiedz mi czy osobówka z przyczepą kempingową jest w II czy III grupie płatności na autostradach?

 

II grupa.

 

Jaki wyszedł Wam czas podróży nie wliczając spania?

 

Wyjechaliśmy z Warszawy ok. 19. Za Żyliną byliśmy ok. 2-3 w nocy i tam pierwszy nocleg. Na drugi dzień udało nam się dojechać pod Zagrzeb - tam nocleg na stacji benzynowej. Na trzeci dzień byliśmy ok. 12 w Zatonie.

 

Czy na Węgierskiej 86 jest sporo stacji benzynowych?

 

Wystarczająco. Są nawet jedna czy dwie tanie stacje w Tesco.

 

Dobrze rozumiem, że winietkę kupowałeś tylko na Słowację? No i bramki na autostradach w cro?

 

W tamtą stronę tak. Wracaliśmy już jednak przez Austrię. Droga 86 na Węgrzech jest niezła, ale wolna. Podróż przez Austrię trwa krócej, a nam zależało na czasie i dobrej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tamtą stronę tak. Wracaliśmy już jednak przez Austrię.

Powiedz z doświadczenia co byś polecił. Którą z dróg? Generalnie mi się nie śpieszy. Z przyczepą nie jeżdżę szybciej niż 90 km/h (nawet na autostradach). Zależy mi na niewielkiej ilości wzniesień i dobrej dostępności LPG (w sumie paliwo z tego co poszukałem nie będzie żadnym problem bo i w austrii idzie znaleźć stację, a i ostatecznie na noPb też mogę jechać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz z doświadczenia co byś polecił. Którą z dróg? Generalnie mi się nie śpieszy. Z przyczepą nie jeżdżę szybciej niż 90 km/h (nawet na autostradach). Zależy mi na niewielkiej ilości wzniesień i dobrej dostępności LPG (w sumie paliwo z tego co poszukałem nie będzie żadnym problem bo i w austrii idzie znaleźć stację, a i ostatecznie na noPb też mogę jechać).

 

Tomii, droga przez Węgry nie jest bardzo zła. Wkurzają tylko ograniczenia do 30 km/h!!!! Ale z drugiej strony one są do głównie do Szombately, potem jest lepiej. Droga niemiłosiernie nudna, tylko pola i łąki. Mało miejsc do zatrzymania. Ja jechałem w weekend, więc nie było TIRów. W tygodniu pod tym względem może być gorzej. Z racji wysokich opłat w Słowenii to dobra alternatywa, aczkolwiek autostrady chorwackie również są drogie. Wjeżdżając do Cro w Mursko Sredisce jedziesz prawie przez całą długość autostrady wsch-zach. Dużym plusem jazdy przez Węgry z przeczepą jest ominięcie gór w Austrii. O ile dobrze pamiętam na 86 jest tylko jeden podjazd, gdzie redukowałem do 3 albo 2. Jest on stromy, ale krótki, więc bez obaw. Jak jest z LPG na Węgrzech nie wiem. Ja mam dCi.

Droga przez Słowenię jest niewątpliwie piękniejsza. Wspaniałe góry i tunele na autostradzie. 35 E to jednak przesada.

Ja wracałem autostradą, bo miałem pękniętą podłogę w przyczepie, więc zależało mi na dobrej drodze i szybkim przejeździe. Chciałem dowieźć ją w całości do serwisu w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wjeżdżając do Cro w Mursko Sredisce jedziesz prawie przez całą długość autostrady wsch-zach.

No właśnie tu dojeżdżam do Autostrady w Varazdin i jadąc do Rijeki pokonuje 220 km za 135 kun (koło 67 zł) - oczywiście to tylko w jedną stronę.

Jadąc do Zadaru pokonuje 345 km za 210 kun (105 zł). Co zrobić, tanio nie będzie a wiadomo, że najtaniej to w domu zostać.

 

Powiedz jeszcze czy z zakupem winiety na Słowację nie miałeś problemu. Gdzie tego dokonałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem w Żylinie na stacji. Ale uwaga - na stacji po prawej stronie przed wjazdem na autostradzie nie chcieli przyjąc opłaty kartą za winietę. W nocy był to mały problem. Kupiłem ją więc na Shellu, parę metrów dalej, tyle że po lewej stronie drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Tomil jeśli można wiedzieć to kiedy planujesz wyjazd? Ja wracam z Cro ok. 14-15.09 i będe miał na zbyciu winietę ze Słowenii wraz z kuponem kontrolnym ważną chyba jeszcze ze 2-3 m-ce. Jeżeli Cię to inyeresuje to pisz . W Słowenii co do uiszczania opłat są wręcz przeczuleni. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do LPG na autostradzie austryiackiej w kierunku Klagenfurtu bo tam gdzieś jest zjazd na Chorwację to LPG jest na stacji benzynowej przed Grazem

Siwy powiedz czy chodzi Ci o stacje w miejscowości Loipersdorf? To będzie jakieś 130 km za Wiedniem z tego co mi mapa pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.