Skocz do zawartości

Parametry techn.naszych systemów solarnych


Wiesiek7476

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.Proponuję opisanie systemów solarnych pod względem techn.Wiem,że namiastka tego tematu już istnieje,ale może wypowiedzieli by się POSIADACZE i opisali bardziej szczegółowo swoje "elektrownie",ponieważ jak widzę zainteresowanie jest dość duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 69
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Fakt zainteresowanie jest, po opisaniu przez posiadaczy takich systemów ich parametrów pomoże następnym w wyborze systemu pod ich potrzeby ,dlatego z zainteresowaniem obserwuję rozwój tematu :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie,właśnie Ptaku.Sam myślę nad systemem solarnym w mojej przyczepie (zresztą nie ja jeden sam),także prośba do WSZYSTKICH POSIADACZY o parametry techn.recenzje,opinie przykłady własne (mile widziane) itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fizyki nie oszukasz tak jak kilku naszych kolegów w innych postach należy zbilansować ileść energii potrzebnej do życia w przyczepie i ilość energii dostarczonej z bateri przy średnio doświetlonych dniach

na dzień dzisiejszy jest to inwestycja droga aby zastąpić zasilanie z sieci 230 v

chyba że nie ma takiego i jesteśmy skazani na zasilanie lodówki gotowanie wody , posiłków , ogrzewanie z butli gazowych a oświetlenie , radio , tv z aku ladowanego solarem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa amorficzne panele słoneczne z modernhome.pl

Jeden 6W a drugi 12W połączone równolegle.

do tego regulator Juta 12A 12V

Wystarczało na oświetlenie, radio , TV jakieś 2-3 godziny dziennie i laptop ale tu musiałem uważać bo to prądu żre że hej. Miałem dodatkowy akumulator w samochodzie który podczas jazdy doładowywal się troche i jak coś to zamieniałem akumulatory i iuż

gdybym nie mial laptopa to spokojnie wystarczał by mi ten zestaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas zastanawiam się nad panelem ok.20W i oczywiście regulator.Wiadomo w ciągu dnia przeważnie radio,wieczorem film,dzieciaki bajka,oświetlenie no i pompa wodna.Reszta na gaz.Może niebawem ktośjeszcze się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warto też zastanowić się czy zamiast jednego panela np 20W nie kupić 2x10W bo jak się zbije to strata mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem wszystko zależy jaki rodzaj turystyki uprawiamy.jeśli jeździmy na kampingi gdzie można podłączyć się do prądu montaż solara nie ma sensu(chyba,że dla bajeru).jeśli jeżdzimy "na dziko"to warto się nad tematem zastanowić.jadąc na weekend,nawet dłuższy wystarczy naładowany akumulator.solar jest nieoceniony jeśli jedziemy na tydzień lub dłużej w dzicz.

warto pomyśleć nad wymianą oświetlenia na diodowe co zmniejszy wielokrotnie zużycie prądu.

w swojej przyczepce mam całe oświetlenie na modułach diodowych(bardzo jasnych),do tego bajki dla dziecka(DVD zasilane przez przetwornicę 220V),radio i pompka wody i bez problemu wytrzymuje tydzień z akumulatorem 80 Ah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesiek7476 od jakiegoś czasu sledzę temat solarny na forum i zbieram opinię. Ponieważ preferujemy naturę i pola z prądem omijamy bo cywilizacje mamy cały rok :hmm: to solar sie przyda. Z dyskusji i opini wynika że powinno się kupować min 40W. Ja idąc za radą tych co juz mają i przetestowali zdecydowałem że będę kupował 40W ( Webasto -szyberdach) za 500pln + regulator za ok 100pln + kabel + kątowniki aluminiowe w celu podniesienia solara kilka centymetrów nad dach (lepsze chłodzenie) i klej do obciazeń dynamicznych żeby te kątowniki przykleić do dachu i do nich dokręcić solar - więc w 700 pln się zmieszczę. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podniesienia solara kilka centymetrów nad dach -lepsze chłodzenie

 

 

Ja co do tego mam sporo wątpliwości... może nie do samego chłodzenia ale idei.

 

Oto dlaczego:

 

W Avento miałem solar podniesiony nad dach o około 5cm. Solar 40W. Akumulator 72Ah.

 

W Kipie mam 38W solar, naklejony na blachę dachu, aku ten sam (przerzuciłem).

 

Przy takim samym korzystaniu (lampki, radio, pompka... nawyki wkońcu te same) kilkakrotnie w avento brakowąło mi prądu. W kipie nawet z większej ilości lampek korzystaliśmy, ale prądu nigdy nie brakowało.

 

To są subiektywne odczucia, ale czy wogóle te chłodzenie jest potrzebne jak producent w KIPie seryjnie nakleił solara do blachy? W Avento solar był raczej dorabiany przez poprzedniego właściciela.

 

 

Na głupi rozum - przyklejony panel będzie bardziej kumulował ciepło więc może i będzie lepiej przerabiał energię świetlną?

 

PS. Nie jestem fachowcem, to są moje subiektywne odczucia, które chciałbym zweryfikować :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia użytkowników mówią wyraźnie że podniesienie panela o 3-5 cm poprawia jego sprawność. Tak twierdzą również ci co je montują. Ponieważ temat jest dla mnie nowy nie opieram się na głupim rozumie tylko na doświadczeniach ludzi którzy mają, montowali i użytkują. Wystarczy poczytać poczytać opinie doświadczonych - są dostępne na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy poczytać poczytać opinie doświadczonych - są dostępne na tym forum.

 

Czyli twierdzisz, że producent marki KIP nie ma doświadczenia i klepie na siłę solary bezpośrednio na dach?

 

Miałem 2 przyczepy z solarami, 2 różne sposoby montażu i z moich subiektywnych odczuć nie jest tak jak piszesz. Solar naklejony na dach mimo słabszych parametrów sprawuje się lepiej :ok: A przy tym jest gabarytowo mniejszy i znacznie lżejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.