Skocz do zawartości

Elektryczne dogrzewanie z termostatem


arnie

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zakończyłem montaż elektrycznego ogrzewania w swojej budce :zlo: . Element grzejny udało mi się upchnąć do trumy :-] , a sterownik zainstalowałem na ścianie szafy, jak na zdjęciu. Moc grzałki wg obliczeń wyszła mi ok 620W. trochę nierówno nawinąłem drut, ale co tam, tak wyszło :bzik:

Wymyśliłem takie rozwiązanie, ponieważ używam małych butli, a w chłodne wieczory i noce trzeba przecież się jakoś dogrzewać. Stwierdziłem, że jak na kempingu płacę ryczałtem za prąd, to dlaczego mam zużywać gaz. Mogę przecież ogrzać się "za darmo" :hmm:

Po pierwszej próbie stwierdziłem, że grzeje rewelacyjnie.

Ciekawi mnie, co wy na to??

 


Zdjęcie zrobione jeszcze przed zainstalowaniem izolatorów, które uniemożliwiają przesunięcie się spirali do obudowy i zrobienie zwarcia.

post-59714-imported-caa8e324-3b97-45ee-a704-c0be6f3401d9_thumb.jpg

 

sterownik z włącznikiem i nastawem żądanej temperatury.

post-59714-imported-257ca846-0e4c-4213-8e92-fa92061b7ef9_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ogólnie to Mi się podoba ale Ja bym dołączył jeszcze mały wentylatorek aby to powietrze wypychał z pod obudowy na przyczepę.Jak zauważyłem pod spiralą z lewej strony jest miejsce na taki od komputera i spełniało by taką rolę jak te dmuchawy co kupuje się do domu ale zaznaczam to Moje zdanie.Podziwiam pomysłowośc. :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wentylator nie był narażony na temperaturę może zainstalować na "wlocie zimnego powietrza" wtedy wytważa się dodatnie ciśnienie w obudowie i wylatuje ciepłe z grzałek elektrycznych jak i z grzejnika gazowego

ja rozmyślam nad elektrycznym ogrzewaniem podłogowym w idziałem takie rozwiązanie w przyczepie obok łóżka stacjonarnego w sypialni może zastosować elementy grzejne luster samochodowych połączonych w szereg i do 230 v poprzez termostat

są tego zalety mało miejsca sucha podłoga w deszczowe dni przyjemna cieplutka podłoga w chłodniejszy czas

na razie to tylko rozmyślania za i przeciw jak

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arni a nie masz wentylatora standardowego podłączonego to trumy który rozprowadza ciepłe powietrze po przyczepie? :bzik:

Nie mam, seryjnie go nie było. Wydaje mi się, że dobrze pracuje bez wentylatora, sama grawitacja daje radę...

Arnie - od czego zaadoptowałeś termostat????

http://www.allegro.pl/item472352034_termostat_pokojowy_grzanie_chlodzenie.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by tylko zobaczyc jak daleko sa od nagrzewnicy zeby sie to, to nie stopilo :bzik: lepiej bylo by zamontowac od spodu, zeby wypychalo cieple powietrze do gory przez wywiew.

Lepiej by było od spodu, ale nie ma tam kompletnie miejsca. Grzałka ma dość małą moc- 620W,więc nic się nie nagrzewa ponad normę. W końcu sam kolektor trumy daje max moc ponad 3kW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam, seryjnie go nie było. Wydaje mi się, że dobrze pracuje bez wentylatora, sama grawitacja daje radę...

Też w momencie zakupu nie miałem i dołożyłem - moim zdaniem warto, jeśli tylko znajdziesz w rozsądnej cenie. No i trzeba przemyśleć najpierw poprowadzenie przewodów.

Bez dmuchawy piecyk jest mocno ciepły już na 5 stopniu.

Taki wentylator jaki jest fabrycznie dokładany do trumy jest przygotowany na wysokie temperatury :bzik:, i w momencie gdy nie masz podpięcia do prądu nic mu nie grozi. Wentylatorki plastikowe mogą się stopić gdy uruchomisz ogrzewanie gazowe na postoju a one nie będą chodziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arnie - dotychczczas zebrałeś same pochwały od forumowiczów którym, jak się domyślam ogrzewanie elektryczne jest zupełnie obce i kojarzy się wyłącznie z wepchnięciem wtyczki do gniazdka i oczekiwaniem na ciepło. Jak widać, oni mają najwięcej do powiedzenia.

Niedopuszczalne błędy jakie popełniłeś podczas wykonywania swojego ogrzewania elektrycznego to pomylenie drutu oporowego z drutem grzejnym co widać doskonale na zdjęciu grzałka.JPG oraz brak zabezpieczeń termicznych samego grzejnika które dobierane są indywidualnie do każdego urządzenia. Drut oporowy służy zupełnie do czego innego a z pewnością nie do nawijania grzejnika. Do tego służy drut znany powszechnie jako spirala grzejna.

Widać, że do swojej pracy podszedłeś niezbyt starannie i niestety takie otrzymałeś efekty.

arnire

trochę nierówno nawinąłem drut, ale co tam, tak wyszło

┼╣le nawinięty drut ma to do siebie, że pod wpływem ciepła oraz drgań przemieszcza się powodując zwarcia międzyzwojowe które w konsekwencji powodują pożar. Proponowany przez przeważającą liczbę forumowiczów wentylator jeszcze ten pożar szybciej rozprzestrzeni. Ponadto drut grzejny nawija się na dostosowanej do tego celu konstrukcji wsporczej. Nasz Admin - Tomii podpowie Ci, ile wynosi wartość opałowa komponentów wchodzących w skład materiałów z których wykonana jest przyczepa zdolna spalić się całkowicie w ciągu nawet 3-ch minut. Sam prosisz się o pożar:

Myślę właśnie o tym, ale strasznie ciasno w tej trumie

Ponieważ nie chcę przykładać ręki do zbudowanego i nazwanego przez Ciebie urządzenia elektrycznym ogrzewaniem swojej budki jedyną radę jaką mogę przekać to propozycja zdemontowania cudownego urządzenia i oparciu ogrzewania przyczepy na wyposażeniu fabrycznym. W przeciwnym razie zamiana ksywy arnie na Pogorzelski jest w zasięgu ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam pomysł jest ciekawy :bzik: .

Faktycznie jednak wraz ze zwiększeniem ilości urządzeń elektrycznych wzrasta zagrożenie pożarowe. Tak się zastanawiam dlaczego elektryczna grzałka Trumy kosztuje ponad 1000złUltraheat_grau.jpg

http://elcamp.movera.com/?navID=25&pID=14491&tpl=details&lang=6

No jest na pewno jakiś powód, że:

Uwaga! Montaż wykonać może tylko specjalista!

 

Nie popieram wykonywania elektrycznych samoróbek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.