Skocz do zawartości

Centralne ogrzewanie w przyczepie- jaki płyn do grzejnikó?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

zakupiłem niedawno przyczepę Adria 570 w której zamontowano system centralnego ogrzewania. Zauważyłem jednak że do ogrzewania(tzn do tego żeby ciepło szło przez rurki) potrzebny jest jakiś płyn/żel grzewczy. Nigdzie nie mogę dojść co to za płyn i gdzie go znaleść?

 

Może ktoś na forum wie o co mi chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też system ogrzewania centralnego Primus i tu stosuje się płyny chłodnicze na bazie glikolu i może to kupić np na stacji paliw schell - glikoschell lub inny na innych stacjach , ale aby były na bazie glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też system ogrzewania centralnego Primus i tu stosuje się płyny chłodnicze na bazie glikolu i może to kupić np na stacji paliw schell - glikoschell lub inny na innych stacjach , ale aby były na bazie glikolu.

 

czyli każdy płyn na bazie glikolu będzie pasował pod ten system ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Powiedzmy sobie że jażeli wode się wleje to też będzie grzało tylko zimą może zamarznąć i uszkodzić całą instalacje. Dlatego płyny do chłodnic będą jak znalazł :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BJoe, zapomniałeś o rdzy , dlatego taki płyn chłodniczy.

 

bezazotynowy płyn do chłodnic. Koncenrat chłodziwa silnikowego GlycoShell jest nowoczesnym produktem przeznaczonym w silnikach spalinowych o chłodzeniu wodnym, zalecanym do chłodnic aluminiowych. Nie zawiera azotynów, amin, fosforanów dlatego jest bardziej przyjazny dla środowiska niż liczne, technologicznie starsze produkty. Zastosowana rozwinięta technologia inhibitorów korozji zapewnia szczególnie dobrą ochronę przed korozją w nowoczesnych silnikach. Dodatkowo, GlycoShell jest kompatybilny z wodą twardą.

 

instalacja grzewcza z aluminium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałeś o rdzy , dlatego taki płyn chłodniczy.

 

W środku rurek nie ma powietrza , wiec nie będzie rdzy.

Chodzi bardziej o osadzanie się kamienia ,dlatego np. koncentrat rozcieńcza się woda destylowaną , a nie zwykłą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, nie ryzykowałbym samą wodą zapowietrzenie instalacji jest możliwe , więc po co to ryzyko,.

 

Rozmawiałem z serwisem alde i taki płyn mi polecono, więc bardziej uwierzę im jak Tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z serwisem alde i taki płyn mi polecono, więc bardziej uwierzę im jak Tobie.

Serwis jest od sprzedawania,płyn to zwykły antyfryz , chodzi tu głównie aby nie zamarzło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko, serwis alde akurat nie sprzedaje tych płynów , ja jednak do swego ogrzewania wydałem parę groszy i wlałem porządny płyn, Ty możesz wodę , już znam Twoje pomysły z butlą gazową ze złomowiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BJoe, zapomniałeś o rdzy , dlatego taki płyn chłodniczy.

 

a cała instalacja grzewcza z aluminium

 

Jak aluminium ci zardzewieje ,to wolę polegać na mojej butli ze złomowiska niż na tobie. :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku rurek nie ma powietrza , wiec nie będzie rdzy.

Chodzi bardziej o osadzanie się kamienia ,dlatego np. koncentrat rozcieńcza się woda destylowaną , a nie zwykłą.

 

Trochę powietrza zawsze się w wodzie rozpuszcza :ok: Ale to i tak małe ilości są. Natomiast co do kamienia: zwróć uwagę ile tej wody do układu wlejesz... 5l.. 10.. 15...? A teraz weź te (niech będzie) 15l i po litrze zagotuj 3x w czajniku. Będzie tyle osadu (kamienia) zostanie, co kot napłakał... Takoż ta teoria z kamieniem też jest ciut na wyrost :ok:

No chyba, że dolewać co 15km po literku... Tak to w syrenie :bukiet: mieliśmy jak 'fajka' puszczała :ok: To może się i tego kamienia co nazbiera...

 

Przy okazji: jakie temperatury są w takim ogrzewaniu..? Bo chyba mniejsze niż 60'C..?

 

 

Jak aluminium ci zardzewieje ,to wolę polegać na mojej butli ze złomowiska niż na tobie.
Enooo panie, alu też rdzewieje. Z powietrzem to może i nie chce się utleniać, ale ZTCP stare borygo to żarło alu chłodnicę aż chrupało :bukiet: .

Ale teraz to już chyba wszystkie płyny są do alu przystosowane (na borygo też się chwalą :hmm: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.