Skocz do zawartości

Koła,felgi,opony.


Sowa_77

Rekomendowane odpowiedzi

Stwierdziłem, że do mojej n126e trzeba kupić nowe opony na sezon(mam koła 12&quot ;) , a wyczytałem, że na 13" przyczepa lepiej się prowadzi - czy to prawda?

Tak więc przy okazji zmieniłbym felgi bo ząb czasu wywarł na nich nieodwracalne piętno.

Pytanie tylko czy warto zmieniać koła na 13" no i jaki rozmiar śrub mam na obecnych kołach

4x98 czy 4x100 jak to mogę zmierzyć, no i jakie felgi i opony kupić do tej niewiadówki.

 

Przyczepa jest na podwoziu Alko. 81r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 182
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Też słyszałem, że na 13 lepiej się prowadzą niewiadówki. I podobno pasują felgi od dużego fiata. A rozmiar opon podobno najlepszy do niej to 165/70. Sam w praktyce tego nie zbadałem. Pewnie MAREK będzie miał najwięcej mądrego do powiedzenia w tym temacie.

 

Pozdrawiam! :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym klubie jeden czlonek jezdzi ping-pongiem na kolach '13 wlasnie. Bardzo sobie chwali!!

Nie dam glowy czy czasem nie wymienial piast pod te wieksze felgi, musialbym sie upewnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 90% rozstaw to 4x98 - bo taki rozstaw był w maluchu.

Co do rozmiaru - przyjęte jest, że w przyczepach stosuje się opony o pełnym profilu - czemu nie wiem :ok:. Idąc tym tropem jeśli zmienisz koła na 13 to założysz do nich najprawdopodobniej oponę 155/80 r13 co spowoduje niewielkie podniesienie przyczepy. Jeśli podnosisz przyczepę, podnosisz i jej środek ciężkości - co raczej obniża komfort prowadzenia. To są takie moje czysto teoretyczne rozmyślenia :ok:.

Widziałem "zapiekanki" na kołach od cieniasa 135/70 r13 - średnica tego koła jest podobna do średnicy 135/80 r12 - więc w ten sposób nie podwyższysz przyczepy. Myślę, że nośności felg i opon sprawdzać za bardzo nie trzeba - raczej to wytrzymają.

Ja bym się jednak zastanowił nad jednym - żeby przyczepa wyglądała ładniej można poszukać felg aluminiowych :ok:.

No i chciałem jeszcze tylko pochwalić się co zrobiłem z moimi felgami :ok: : http://www.karawaning.pl/content/view/25/3/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to racje ma Tomii koło 4X98 ,a co do prowadzenia kolega Bartek miał 13 w 127 i sobie chwalił ,a kolega Lepciak twierdzi że najlepsze w przyczepach są felgi o rozmiar większe od ciągnika,a w sprawie podniesienia to to się reguluje wysokością opony w wulkanizacji maja specjalne tabele.Sowa 77 pamiętaj na zachodzie nie ma 12 i to duży plus a jak masz ciągnik z tym samym rozstawem śrub to masz 2 zapasy na trasę :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na stronie Niewiadowa, że ich n126 mają fabrycznie założone 165/80R13

 

http://niewiadow.pl/Trailers/exeProduct/?id=211

 

Pozostaje wybrać tylko felgi no i wszystko będzie grało.

Zorientowałem się jednak, że trzeba by kupić 3felgi i 3 opony, a nie tylko po dwie,co znacznie powiększa koszta.

Chyba zostanę przy tych felgach co mam,dokupię oponki co wyniesie mnie ok 140Pln za 2 sztuki no i gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze prowadzlem rozne "ogony", to juz od dawna jest mi wiadome pare spraw...

- dla lekkiej przyczepy najlepiej zastosowac opony o niskim profilu. zawsze bedzie to zmniejszalo jej odbicie na dolku,

- dla srednich (1 -1,5t) trzeba dobierac wzgledem jej dlugosci,

- powyzej 1.5t opony zaklada sie pod obciazenie oraz przepisy. zapomnijcie o ich ominieciu.

 

To moje prywatne zdanie z doswiadczen z cholernie roznymi "ogonami"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , miałem okazje prowadzić niewiadówki na 12 oraz na 13 i jakoś nie czułem wielkiej różnicy (tak szarpały) a na pochwałe zasługuje zawieszenie z resorami i amortyzatorami NOOO TO WTEDY BYŁA JAZDA (POZYTYWNA) :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Felgi 13" - nawet z oponami dostanie się za grosze na szrocie. Jako towar wychodzący z użycia (duże Fiaty, Polonezy) jest duża szansa, że znajdzie się komplet w dobrym stanie. Ja znalazłem felgi oponami Pirelli o doskonałym bieżniku i kupiłem 5 szt za 200zł chociaż potrzebowałem tylko 3 do przyczepki towarowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.